Uzdrowiciel w każdym domu
   Home      basil
             Analiza stanu
               organizmu

 
        Super spreje
 
 

 
             Kupuj taniej
 

  
                        
               NOWOŚCI
 

 

Olejek z Bazylii (Basil) stanowił jeden ze składników święconego oleju, którym namaszczano królów. Roślina ta jest dziś nadal wysoko ceniona w wielu krajach jako przyprawa aromatyczna i ziele lecznicze. W Grecji znana jest pod wieloma nazwami ludowymi, np. jako „radość gór" lub „chłopięca radość".

Olejek aromatyczny z bazylii jest żółtawy, a jego aktywne czynniki zawierają metylokawikol (od czterdziestu do pięćdziesięciu procent) oraz linalol, cyneol, eugenol, pinen i kamforę.

Bardzo silnie działa:

  • antyskurczowo,
  • antywirusowo,
  • antybakteryjnie,
  • antyzapaleniowo i rozluźniająco zwłaszcza na przykurczone zmęczone mięśnie.

Bazylii używano od czasów starożytnych jako środka leczącego infekcje dróg oddechowych, niestrawność i żółtaczkę. Niektórzy autorzy uważają ją za afrodyzjak. Do XVI w. była szeroko rozpowszechniona w postaci proszku do wdychania, jako lek przeciw bólom głowy, migrenom, przeziębieniom głowy (np. zatok). Jako proszek do wdychania miała ,,oczyszczać głowę"! Dziś, w przypadkach bólów głowy, używa się olejku z bazylii przede wszystkim do inhalacji. Bazylia jest doskonałym środkiem na wszelkie dolegliwości związane z głową. Bazylia działa rozjaśniająco na umysł, jest więc dobra przy przemęczeniu psychicznym. Naprawdę jest olejkiem „podnoszącym na duchu" (jeden z pierwszych zielarzy powiedział o niej, że „przegania z serca melan­cholię").

Najpowszechniej używa się Bazylii przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach związanych z układem oddechowym, łącznie z za­paleniem oskrzeli, płuc i kokluszem oraz stanami gorączkowymi. Działa również przeciwskurczowo - stąd jej zastosowanie przy trudnościach trawiennych. Może także służyć do delikatnego masażu brzucha przy skąpych, lecz bolesnych miesiączkach. Olejek z Bazylii nie jest zbyt często stosowany do masażu w czystej postaci, łączy się go raczej z innymi olejkami, zwłaszcza z lawendowym, i jest wówczas doskonały na zmęczone, napięte, przepracowane mięśnie. Szczególnie zalecany sportowcom, tancerzom i innym ludziom bardzo aktywnym fizycznie.

Nieco rzadsze, ale warte uwagi zastosowanie olejku z Bazylii to: kompresy przeciw przekrwieniu piersi, środek na owrzodzenia jamy ustnej i infekcje dziąseł. Polecamy zapoznanie się z odpowiednimi technikami nakładania olejków, robienia kompresów itp.

Bazylia jest co prawda tonizującym i stymulującym olejkiem, ale używana w nadmiarze powoduje zupełnie odwrotne efekty. Używana do kąpieli może wywołać swędzenie i podrażnienie nadwrażliwej skóry, rozcieńczona ma jednak pożyteczne działanie: poprawia wygląd skóry.

Uwaga: nie wolno używać bazylii w czasie ciąży!

Powrót: Home >>   Pojedyncze >>