Uzdrowiciel w każdym domu
   Home      Jakość
             Analiza stanu
               organizmu

 
        Super spreje
 
 

 
             Kupuj taniej
 

  
                        
               NOWOŚCI
 

 

1. Sztuczne ”olejki eteryczne”

Na niektórych opakowaniach perfum i kosmetyków widnieje informacja, że zawierają olejki eteryczne. W większości przypadków są to jednak syntetyczne (sztuczne) odpowiedniki olejków. Do tej kategorii należą także preparaty, w których naturalne olejki eteryczne stanowią tylko część wszystkich składników (tak zwane „hybrydy”).

Takie olejki mogą ładnie pachnieć, jednak nie posiadają one właściwości leczniczych (przeciwnie, mogą być szkodliwe dla zdrowia).

Doświadczony użytkownik olejków eterycznych potrafi łatwo odróżnić olejek syntetyczny od naturalnego po zapachu.

Powód dodawania sztucznych olejków oraz tzw. „wypełniaczy” jest podobny do tego jakim kierowali się producenci „chrzczonego” paliwa sprzedawanego niegdyś na tysiącach polskich stacji benzynowych. Produkcja takich wyrobów jest nieporównywalnie tańsza od produkcji olejków w pełni naturalnych (różnica jest taka, że „chrzczenie” benzyny jest nielegalne, natomiast prawo nie zabrania sztucznego powiększania objętości olejku eterycznego).

2. Olejki oznaczone „100% Pure”

„Pure” to angielskie słowo oznaczające czyste, lub dziewicze. Zgodnie z normami obowiązującymi w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, napisem „100% Pure” można oznaczyć wyrób, który nie zawiera wypełniaczy. Nie musi on jednak zawierać naturalnych olejków eterycznych.

Oznaczenie przez producenta syntetycznego olejku eterycznego „100% Pure” nie koniecznie oznacza, że próbuje on wprowadzić nas w błąd. Po prostu stosuje się on do obowiązujących norm.

3. Naturalne olejki eteryczne

Substancje te mogą zawierać nawet do 100% czystego naturalnego olejku eterycznego (bez dodatków obniżających koszta wytworzenia i pozbawiających je właściwości leczniczych). Do niedawna tego rodzaju olejki były najlepszymi dostępnymi na rynku.

Nawet jeśli olejek eteryczny nie zawiera sztucznych dodatków, jeżeli nie pochodzi z roślin uprawianych w odpowiednim środowisku (bez pestycydów, na odpowiedniej wysokości nad poziomem morza, bez sąsiedztwa określonych gatunków roślin, itp.), zbieranych w odpowiednim czasie (w wielu przypadkach o odpowiedniej porze dnia) i wydobywanych z rośliny w odpowiednich warunkach (np. temperaturze), wiele właściwości leczniczych (lub też wszystkie) jest utraconych.

4. Olejki eteryczne oznaczone normą „CPTG-Certified Pure Therapeutic Grade” (ACKT-Atestowana Czysta Klasa Terapeutyczna)

Jest to substancja zawierająca 100% czystego naturalnego olejku eterycznego, który spełnia najwyższe normy. Produkcja takiego olejku kontrolowana jest od momentu sadzenia rośliny do umieszczenia olejku w butelce.

  1. Olejki ACKT nie zawierają sztucznych składników.
  2. Nie zawierają żadnych zanieczyszczeń (np. pestycydów, czy innych środków chemicznych).
  3. Nie zawierają syntetycznych olejków.
  4. Nie zawierają elementów pochodzących z obcych roślin, które zakłuciłyby właściwą kompozycję aktywnych naturalnych składników danej rośliny (np. olejek lawendy nie może zawierać olejku innych roślin, także z rodziny lawendy).
  5. Pochodzą tylko z roślin uprawianych w ich rodzimym środowisku (np. olejek lawendy pochodzi tylko z roślin uprawianych na wyżynach Francji i Bułgarii).
  6. Rośliny zbierane są w najbardziej optymalnym momencie (w wielu przypadkach także o odpowiedniej porze doby).
  7. Olejek wydobywany jest z określonej części rośliny odpowiednią metodą i w odpowiednich warunkach (temperatura, itp.).  
                                                                                                                                                                                                                                                     Powrót